هدف گروه اتاق سبز آگاهی بخشی صحیح هموطنان ارجمند علی الخصوص بانوان عزیز است

وبلاگ و اخبار

آیا ایمپلنت پوسیده می‌شود؟

وبلاگ و اخبار

ایمپلنت طبیعی‌ترین جایگزین برای دندان

ایمپلنت‌های دندان، انقلابی در گزینه‌های جایگزین دندان ایجاد کردند. پیش از توسعه ایمپلنت، افرادی که پروتز دندان داشتند، قادر نبودند بسیاری از غذاها را بجوند. این امر با گسترش استفاده از ایمپلنت‌ها کاملا تغییر کرد. از آنجا که ایمپلنت ظاهری مشابه دندان طبیعی دارد؛ عالی‌ترین گزینه برای جایگزینی طولانی مدت (حتی دائمی) دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود. این موضوع به دلیل ترکیب ایمپلنت با استخوان (فک)، طی یک فرآیند بیولوژیکی است. لذا ایمپلنت‌ها می‌توانند در بهبود اعتماد به نفس موثر باشند. بسیاری از افرادی که به دلیل دندان‌های از دست رفته، در دهان خود فضای خالی دارند، پس از دریافت ایمپلنت می‌توانند لبخند بزنند و احساس غرور کنند. در کنار زیبایی، گذاشتن ایمپلنت صحبت کردن و غذا خوردن را آسان‌تر کرده است. طبق تریبون دندانپزشکی، بازار جهانی ایمپلنت در سال 2018 به اندازه 9.1 میلیارد دلار ارزش خواهد داشت.

چه کسانی می‌توانند کاندید دریافت ایمپلنت باشند؟

اکثر افراد بدون توجه به سن‌شان و تا زمانی که در سلامت باشند، شانس خوبی برای کاشت ایمپلنت دارند. اما افرادی که از لحاظ پزشکی مشکل دارند نمی‌توانند آزادانه در این باره تصمیم بگیرند. برای مثال، فقدان شدید استخوان (در ناحیه فک) که معمولا به دلیل درمان وسیع دندان از دست رفته در مدت طولانی اتفاق می‌افتد باعث می‌شود افراد نتوانند ایمپلنت داشته باشند. افراد سیگاری می‌توانند ایمپلنت داشته باشند ولی باید قبول کنند که موفقیت کاشت ایمپلنت در آن‌ها به اندازه افراد غیرسیگاری نخواهد بود. همچنین افرادی که از دیابت یا سرطان رنج می‌برند، بیشتر احتمال عدم موفقیت در کاشت ایمپلنت را دارند.

آیا ایمپلنت پوسیده می‌شود؟

در جواب کوتاه باید گفت: خیر. اما دلیل آن در ادامه آورده شده است. انسان‌ها دو مجموعه دندان دارند؛ دندان‌های کودکی (شیری) و دندان‌های دائمی. زمانی که دندان دائمی به علت پوسیدگی یا بیماری لثه از بین می‌رود، ایمپلنت می‌تواند به عنوان مجموعه سوم دندانی، جایگزین شود. برخلاف دندان‌های طبیعی، ایمپلنت‌ها مستعد بیماری‌های دندان مانند پوسیدگی نیستند. به عبارت دیگر، به دلیل اینکه ایمپلنت‌ها از تیتانیوم ساخته شده‌اند، پوسیده نمی‌شوند. ولی سلامت لثه‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ موفقیت‌آمیز ایمپلنت دندان ضروری است.

عوامل موثر بر دوام ایمپلنت

  • رعایت بهداشت: یکی از عوامل موثر بر دوام ایمپلنت، شیوه زندگی بیمار و بهداشت عمومی دندان‌هاست. نگهداری مناسب، عمر ایمپلنت دندان را تا 25 سال افزایش می‌دهد. دوام همیشگی ایمپلنت به عوامل متعددی بستگی دارد:
  • نگهداری خوب از آن‌ها مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه به پزشک هر 6 ماه
  • پرهیز از جویدن و گاز زدن شدید مواد سخت مانند مداد و باز کردن اشیا با دندان
  • مهارت پزشک در جایگذاری آن. متخصصان می‌دانند که چگونه روند ترکیب استخوان فک و ایمپلنت را ارزیابی کنند که آیا استخوان فک کاملا ایمپلنت را جذب کرده است یا خیر.
  • سبک زندگی و سلامتی شما
  • محل ایمپلنت: عامل دیگریست که در طول عمر مورد انتظار ایمپلنت موثر است. ایمپلنت‌هایی که در پشت دهان قرار دارند، حین جویدن تحت فشار بیشتری هستند، بنابراین سریع‌تر از ایمپلنت‌هایی که جلوی دهان قرار دارند، از بین می‌روند.

* در نهایت باید یادآورشد که دندان‌های مجاور ایمپلنت‌ها، در صورت عدم رعایت بهداشت دهان (مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان به طور منظم)، در معرض پوسیدگی هستند.

برای مطالعه توصیه‌هایی برای مراقبت از دندان به روش طبیعی روی لینک آن کلیک کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و تماس با ما روی لینک آن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها