هدف گروه اتاق سبز آگاهی بخشی صحیح هموطنان ارجمند علی الخصوص بانوان عزیز است

وبلاگ و اخبار

آیا عصب کشی ، دندان را ضعیف می‌کند؟

وبلاگ و اخبار

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان روشی است برای پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی دندان. اما عصب کشی نیازمند کار کردن نسبتا زیاد بر روی دندان است و بعضی افراد معتقدند این روش به اندازه کافی با دوام نیست. اگرچه دندانی که عصب کشی شده است قبلا به علت ابتلا به عفونت و حتی طی فرآیند عصب کشی تضیعف می‌شود اما به دلیل استفاده از مواد تقویتی در فرآیند ترمیم، طول عمر دندان می‌تواند برای مدت زیادی افزایش یابد.

عصب کشی دندان فقط زمانی ضروری است که دندان دچار فساد شدیدی شده باشد. به این معنی که در اثر ایجاد سوراخ، احتمال نفوذ باکتری و عفونت در قسمت‌های درونی بافت دندان وجود داشته باشد. البته این پدیده به معنی تضعیف شدید دندان نیست. سوراخ ایجاد شده می‌تواند باریک و عمیق باشد و بخش زیادی از مینای دندان و بافت‌های داخلی دندان سالم باقی بمانند. البته گاهی نیز ممکن است حفره ایجاد شده بزرگ بوده و بخش زیادی از مینا و بافت دندان را درگیر کند که ریسک از دست دادن دندان را بالا می‌برد.

در روش عصب کشی، لازم است دندانپزشک به بافت درونی دندان دسترسی پیدا کند. لذا لازم است بخشی از مینا و لایه ضخیم رویی دندان برداشته شود. این کار هر زمان که انجام شود منجر به تضعیف دندان می‌شود. همچنین در فرآیند عصب کشی مقداری از محتوای درونی دندان و حتی کانال ریشه نیز تخلیه می‌شود تا امکان دسترسی مناسب به عصب فراهم شود. مواد شیمیایی که حین تمیز کردن حفره دندان بکار می‌رود نیز می‌تواند تا حدودی باعث تضعیف دندان شود. این مواد معمولا اسیدی بوده و قادر است بخشی از بافت طبیعی دندان را در خود حل کند و سبب تضعیف آن شود.

پس از اتمام عصب کشی، چنانچه حجم محتوی خارج شده از بافت دندان زیاد باشد، برای پیشگیری از تضعیف دندان از مواد کامپوزیتی یا فلزی برای پر کردن حفره استفاده خواهد شد. سپس با روکش مناسب روی آن پوشیده می‌شود تا از آن محافظت شود. پس از اتمام درست این پروسه، دندان نهایی حتی می‌تواند از اولش هم مقاوم‌تر باشد.

اینکه نتیجه عصب کشی خوب و رضایتمندانه باشد به این تشخیص بستگی دارد که آیا عصب کشی درمان مناسبی برای فرد است یا خیر. لذا لازم است ابتدا میزان عفونت و خرابی دندان فرد به خوبی تخمین زده شود و برآورد شود که آیا پس از عصب کشی، دندان نسبت به الان مقاوم‌تر خواهد شد یا خیر. در صورت خرابی بیش از حد دندان شاید بهتر باشد آن را با ایمپلنت جایگزین کرد.

برای کسب اطلاعات در رابطه با روش‌های خانگی برای سفید کردن دندان ها روی لینک آن کلیک کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و تماس با ما روی لینک آن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها