هدف گروه اتاق سبز آگاهی بخشی صحیح هموطنان ارجمند علی الخصوص بانوان عزیز است

وبلاگ و اخبار

روش‌های خانگی برای سفید کردن دندان ها

وبلاگ و اخبار

راهکارهایی برای سفید کردن دندان ها

محصولات تجاری فراوانی برای سفید کردن دندان ها در بازار موجود هستند که متاسفانه اکثر آن‌ها از مواد شیمیایی صنعتی برای سفید کردن دندان ها استفاده می‌کنند. اگر شما علاقمند به سفید کردن دندان‌هایتان هستید اما از طرفی تمایلی به استفاده از مواد شیمیایی صنعتی ندارید، این مطلب می‌تواند راه‌های جایگزین طبیعی و ایمن برای سفید کردن دندان ها را به شما معرفی کند.

چه چیزی باعث تغییر رنگ و زردی دندان‌ها می‌شود؟

عوامل مختلفی در تغییر رنگ دندان‌ها دخیل‌اند. بعضی مواد غذایی می‌توانند مینای دندان را رنگ کنند. همچنین تشکیل پلاک بر روی دندان نیز می‌تواند باعث زردی دندان شود. این تغییر رنگ‌های سطحی معمولا با تمیز کردن‌های عادی برطرف می‌شوند. اما گاها زردی دندان به علت از بین رفتن بیش از حد مینای دندان ایجاد می‌شود به طوری که تغییر رنگ به لایه استخوانی زیرین نفوذ می‌کند.

از جمله راه‌های طبیعی برای سفید کردن دندان ها عبارتند از:

  • شستشوی دهان با روغن:

این روش بر گرفته از فرهنگ بومی هندی است. طی آن دهان با روغن شستشو می‌شود تا باکتری‌هایی را که عامل ایجاد پلاک هستند از دهان جمع آوری و دفع کند. بطور سنتی برای این منظور معمولا از روغن آفتابگردان یا کنجد استفاده می‌شود اما هر روغن دیگری نیز قابل استفاده است. همچنین روغن نارگیل برای این منظور قابل استفاده است که هم طعم خوب و هم خواص مفیدی برای سلامتی دارد. لوریک اسید موجود در روغن نارگیل ضمن خواص ضد التهابی باعث مرگ باکتری‌ها نیز می‌شود. استفاده روزانه از روغن می‌تواند تعداد باکتری‌های دهان را بطور چشمگیری کاهش دهد.

البته هنوز گزارش علمی در مورد تاثیر مصرف روغن در سفید کردن دندان ها وجود ندارد، اما به هر حال این یک روش بی‌خطر بوده و در مورد کاهش باکتری‌های دهان مفید است.

  • شستشوی دندان‌ها با جوش شیرین:

خواص ذاتی سفید کنندگی جوش شیرین باعث شده که حتی در سفید کننده‌های تجاری دندان نیز مورد استفاده قرار گیرد. جوش شیرین نوعی سفید کننده ملایم است که می‌تواند لکه‌های سطحی روی دندان‌ها را از بین ببرد. جوش شیرین با ایجاد محیط قلیایی در دهان مانع از رشد باکتری‌ها نیز می‌شود. در مورد تاثیر جوش شیرین بر سفید کردن دندان ها نیز گزارش علمی وجود ندارد. اما بررسی‌های مختلفی اثر سفید کنندگی خمیردندان‌های محتوی جوش شیرین را تایید می‌کند.

  • استفاده از آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه یک سفیدکننده طبیعی است و از طرفی ماده ضدعفونی کننده نیز محسوب می‌شود. بسیاری از سفیدکننده‌های تجاری دندان محتوی آب اکسیژنه هستند. بر اساس مطالعات مختلف، ترکیب آب اکسیژنه و جوش شیرین می‌تواند در سفید کردن دندان ها مفیدتر باشد. با این حال باید توجه داشت که غلظت بالای آب اکسیژنه یا مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند باعث حساسیت و تحریک دندان‌ها و لثه شود. باید دقت کنید درصد آب اکسیژنه از 1.5 یا 3 درصد بیشتر نشود.

  • سرکه سیب:

سرکه سیب نیز به عنوان یک ماده تمیز کننده و ضد باکتری عمل می‌کند. خواص ضد باکتری سرکه سیب ناشی از استیک اسید موجود در آن بوده که آن را به یک سفید کننده مناسب برای دندان تبدیل می‌کند. استفاده بیش از حد از سرکه نیز می‌تواند باعث حساسیت و تحریک دندان شود لذا نباید هر روز مورد استفاده قرار گیرد.

برای آنکه بدانید هدف از همایش های پزشکی چیست؟ روی لینک آن کلیک کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و تماس با ما روی لینک آن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها