هدف گروه اتاق سبز آگاهی بخشی صحیح هموطنان ارجمند علی الخصوص بانوان عزیز است

وبلاگ و اخبار

آیا ایمپلنت های دندانی انواع مختلفی دارند؟

وبلاگ و اخبار

انواع ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی در حقیقت ریشه‌های مصنوعی دندان هستند که برای پر کردن ریشه دندان‌های کشیده شده از آن‌ها استفاده می‌شود و می‌توانند از تحلیل بافت استخوان فک نیز پیشگیری کنند. کاشت ایمپلنت های دندانی هم نوعی جراحی پروتز محسوب می‌شود و هم جراحی زیبایی.

چندین شرکت مختلف، انواع ایمپلنت های دندانی یا مواد مورد استفاده در تهیه تاج دندان را عرضه می‌کنند. بر همین اساس، دندانپزشک گزینه‌های مختلفی در اختیار دارد تا با توجه به شرایط منحصربفرد و نیاز هر بیمار بتواند بهترین درمان را انتخاب کند. لذا باید توجه داشت که در صورت نیاز به ترمیم یک ایمپلنت، حتما به همان دندانپزشکی مراجعه شود که ایمپلنت را کاشته است چرا که ممکن است سایر دندانپزشکان تجربه کافی در مورد کار با یک نوع ایمپلنت خاص یا دسترسی به مواد مورد نیاز آن ایمپلنت را نداشته باشند.

ایمپلنت های دندانی معمولا بر حسب روش استفاده، به دو دسته تقسیم می‌شوند: دو مرحله‌ای یا تک مرحله‌ای.

  • ایمپلنت های دندانی دو مرحله‌ای: این روش شامل یک جراحی اولیه برای کاشت ایمپلنت در استخوان فک و سپس بخیه زدن و بستن زخم است. چند ماه پس از ترمیم زخم، یک جراحی کوچکتر دیگر در محل انجام می‌شود تا تکیه‌گاه و تاج دندان جاسازی شوند. مهمترین روش جراحی دو مرحله‌ای، تکنیک endosteal است. این تکنیک شامل ایمپلنت های دندانی پیچ مانند، سیلندری یا تیغه‌دار است که در درون استخوان فک کاشته می‌شوند. این روش جایگزین مناسبی برای تکنیک‌های پل یا دندان‌های مصنوعی است.
  • ایمپلنت های دندانی تک مرحله‌ای: این روش شامل یک جراحی است که طی آن ایمپلنت روی استخوان فک و نه در درون آن قرار می‌گیرد. نحوه قرارگیری ایمپلنت به گونه‌ای است که پس از بخیه زدن و بستن زخم همچنان سر ایمپلنت در دسترس است و این نیاز به جراحی مجدد را از بین می‌برد. مهمترین روش جراحی تک مرحله‌ای، تکنیک subperiosteal است که طی آن ایمپلنت فلزی روی استخوان فک و داخل لثه کاشته می‌شود. این روش عمدتا برای نگه داشتن دندان مصنوعی در افرادی که تراکم بافت استخوان فک ناکافی دارند، بکار می‌رود.

برای اینکه بدانید آیا عصب‌کشی دندان را ضعیف می‌کند؟ روی لینک آن کلیک کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و تماس با ما روی لینک آن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها